Zjednoczone Emiraty Arabskie, a konkretniej – regulatorzy finansowi w Dubaju przez 30 dni będą przyjmować i analizować komentarze użytkowników kryptowalut w zakresie prawa dotyczącego tokenizacji. Dubai Financial Services Authority, czyli DFSA, kontynuuje swoje działania, których celem jest stworzenie odpowiednich przepisów dotyczących kryptowalut w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zgodnie z komunikatem prasowym DFSA wydanym  dzisiaj – regulator finansowy Dubaju wezwał obywateli do zgłaszania swoich uwag na temat proponowanych przepisów dotyczących tokenizacji i kryptowalut. Faza publicznego komentowania procesu będzie trwała 30 dni i jest częścią procedur ustanawiania tzw. „ram regulujących tokeny bezpieczeństwa” DFSA.

Jakie obszary mają regulować Zjednoczone Emiraty Arabskie?

Infrastruktura tokenów zabezpieczających w Dubaju koncentruje się na zapewnieniu przejrzystości regulacyjnej w kilku głównych obszarach, które są problematyczne.
Pierwszy obszar dotyczy stworzenia regulowanych ram w zakresie oferowania i handlowania cyfrowymi papierami wartościowymi dla inwestorów i nabywców detalicznych.
W drugim obszarze regulacyjnym DFSA nadaje priorytet protokołom kontroli jakości, aby chronić inwestorów detalicznych przed ewentualnymi nadużyciami. Zagwarantowanie bezpieczeństwa dla inwestorów będzie opierać się na prospektach emisyjnych projektów i ich szczegółowym wymogom formalnym.
Kolejny obszar zainteresowania DFSA koncentruje się na usługach wsparcia związanych z tokenami bezpieczeństwa.
W tym wypadku kontroli będą podlegać podmioty, które są odpowiedzialne za przechowywanie tokenów i kryptowalut, a także firmy zajmujące się usługami o charakterze doradczym w kryptowalutach.

Dlaczego Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą regulacji dla tokenów?

Komentując potrzebę wprowadzenia jasnych przepisów dotyczących tokenów bezpieczeństwa opartych na technologii zdecentralizowanej księgi, dyrektor generalny DFSA Bryan Stirewalt stwierdził, że:

„Propozycja regulacji tokenów zabezpieczających jest kluczowym kamieniem milowym w wytyczeniu jasnej i pewnej ścieżki dla tych emitentów, którzy chcą pozyskiwać kapitał w DIFC przy użyciu technologii DLT i podobnych. Regulacja będzie skierowana także do tych firm, które zamierzają zaangażować się na tym rynku kryptowalut poprzez oferowanie usług finansowych”.

Według Stirewalt, celem DFSA jest znalezienie równowagi między nadzorem regulacyjnym, a promowaniem innowacji w przestrzeni zasobów cyfrowych. Agencja regulacyjna planuje opublikować przepisy dotyczące tokenów użytkowych i tokenów handlowych najpóźniej lipcu w 2021 r. Należy zaznaczyć, że miasto stało się głównym ośrodkiem technologii blockchain i kryptowalut w regionie Zatoki Perskiej. W lutym Kiklabb, czyli państwowa firma licencyjna, zaczęła przyjmować płatności kryptowalutowe. W lipcu 2020 roku rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich zadebiutował ze swoją pierwszą stroną, która oparta była na przepisach związanych z procedurą Know Your Customer.