Technologia od lat jest podstawą, jeśli chodzi o służbę zdrowia. Ponadto stanowi także motor dla szerokiego spektrum sektorów gospodarki. Na temat tokenizacji w biznesie już opowiadaliśmy. Dlaczego nie skupić się więc na szczegółach? Tokenizacja w medycynie? Rynek medyczny jest jednym z najbardziej obiecujących ze względu na ogólne obostrzenia związane z wirusem. Wzrost wartości napędza dodatkowo konieczność lepszego doposażenia szpitali, a także różnego rodzaju przychodni bądź punktów medycznych. Obciążenie systemu opieki zdrowotnej jest ogromne, a nie pomaga w tym ograniczona ilość pracowników służby zdrowia.

Dlatego zawsze warto przemyśleć rozwiązanie, które pozwoli zredukować niepotrzebne obowiązki u osób zatrudnionych. Wdrażanie rozwiązań telemedycznych to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Dlaczego? W opinii specjalistów branży oraz inwestorów, tokenizacja w medycynie to nieunikniony kierunek rozwoju. W jaki sposób? Jakie wymierne korzyści przyniesie? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule!

Telemedycyna 

Według wielu inwestorów branża medyczna rozwija się zbyt wolno. Z reguły postronni odbiorcy widzą jedynie nowinki technologiczne. Te jednak stanowią jedynie wycinek tego, co globalnie i w Polsce wykorzystywane jest w szerszym użytku. Głównym problemem jest brak funduszy, który sprawia, że nawet dobrzy specjaliści często pracują na przestarzałym sprzęcie. Ponadto wiele schorzeń wymaga pracy specjalistów ze skrajnie różnych dziedzin. To natomiast bardzo często wydłuża całą procedurę i wymaga większych nakładów finansowych. Odpowiedzią jednak może okazywać się w tym wypadku telemedycyna. O co chodzi?

Telemedycyna poza aspektem technicznym

W maju 2019 roku światło dzienne ujrzał Międzynarodowy Akcelerator Technologii Telemedycznych. W skrócie jest to podmiot, którego celem jest wspieranie i optymalizacja obecnych usług telemedycznych. Grupa chce wykorzystać potencjalne benefity płynące z oprogramowania wykorzystywanego w służbę zdrowia. Przykładem w tym aspekcie będzie zdecydowanie MediHash, czyli platforma korzystająca ze sztucznej inteligencji, oparta na blockchainie. Serwis znacznie upraszcza kontaktu z placówkami medycznymi oraz pomiędzy nimi, a także gromadzi dane w jednym miejscu i znacząco utrudnia manipulację informacjami. Warto wspomnieć, że projekt otrzymał nagrodę na Finance World Expo, które na początku 2020 roku zostały zorganizowane na terenie Szwajcarii.

Kryptowaluty w telemedycynie

Co ciekawe Akcelerator zaangażował w swoją działalność większość nowoczesnych trendów technologicznych. W projekcie wykorzystywany jest nie tylko blockchain, ale i kryptowaluty. Na międzynarodowej giełdzie pojawił się tzw. Latoken, kryptowaluta celem, której jest zebranie środków do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Dobrze jest zaznaczyć, że tokenizacja firmy przypomina crowdfunding. Pozwala realizować praktycznie dowolne realizacje przy wykorzystaniu środków pochodzących z tokenów inwestorów. Emisja w zakresie zgodności z przepisami prawa polskiego uzyskała zgodę Komisji Nadzoru Finansowego. Dlatego obecnie Akcelerator jest spółką, z którą faktycznie trzeba się liczyć. Z perspektywy natomiast rozwoju telemedycyny jest to być może ogromny krok naprzód.

Tokenizacja medycyny w praktyce

Kryptowaluty to jedno. Wielu ludzi utożsamia tokenizację tylko i wyłącznie z nimi. W praktyce stanowią jednak bardzo użyteczne medium, które ułatwia wewnętrzne funkcjonowanie firmy. Tokeny mogą być wykorzystywane jako bezpieczny środek płatniczy. Ponadto w przypadku inwestorów umożliwiają korzystanie z usług danej firmy na zasadzie pierwszeństwa. Ponadto jeśli planujemy promować markę to do kreowania wizerunku w mediach społecznościowych tokeny będą doskonałym rozwiązaniem. Można rozdawać je w airdropach lub też w ramach benefitów dla stałych użytkowników bądź klientów. Tokeny firmowe oraz korporacyjne z kolei mogą mieć na celu motywowanie pracowników. W przypadku medycyny z kolei tokenizacja stanie się podstawą optymalizacji i efektywności. Ponadto lekarz otwierający prywatną praktykę może o wiele prościej wypromować siebie oraz zdobyć dodatkowe fundusze inwestycyjne. Tym samym zyska w sobie zamian np. stałych odbiorców.

Telemedycyna i blockchain

Wdrożenie rozwiązań w branżę medyczną pozwoliłoby zdecydowanie szybciej i efektywniej komunikować się między specjalistami. Ponadto przesyłanie kartotek nie byłoby konieczne, gdyż te dostępne byłyby za pośrednictwem blockchainu. Oprócz tego specjaliści mogliby o wiele efektywniej konsultować się ze sobą, a także pozostawać na bieżąco ze stanem zdrowia pacjenta. Tokenizacja medycyny o niesamowicie ułatwiłaby pracę, a także ograniczyła konieczność wykonywania np. przez pielęgniarki, niektórych obowiązków.