Pytanie tego typu nasuwa się z pewnością praktycznie każdemu. Restauracje, hotele oraz szerokie spektrum obiektów gastronomicznych zostało wystawionych na ciężką próbę. Obecnie bardzo trudno jest zaplanować w sposób sensowny plan biznesowy na kilka następnych miesięcy, aby przetrwać na rynku, a co dopiero myśleć o rozwoju. Mimo wszystko branża nie poddaje się. Jednak w jaki sposób wyrównać rachunki zysków i strat, jeśli lokale pozostają zamknięte i przynoszą raczej dodatkowe koszty?  Odpowiedzią może być tokenizacja.

 

W przypadku niektórych działalności bardzo często rozwiązaniem jest przebranżowienie. To natomiast niesie za sobą konieczność pozyskania kapitału na rozbudowę. Tutaj warto wspomnieć o jednym z naszych projektów, który niedawno wystartował. Resta to ambitne przedsięwzięcie, które nawet w obliczu globalnego kryzysu ma na celu nie tylko przetrwać, ale i wręcz przeciwnie – rozwinąć się. Tokenizacja gastronomii w kryzysie? Na czym to polega i o co chodzi? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule!

Ambicja w opozycji do kryzysu

Nie ma co się oszukiwać. Obecnie branża gastronomiczna w oczach poszczególnych instytucji bankowych, a także z perspektywy kredytowej jest równie mocno niekorzystnie postrzegana jak sektor rozrywkowy. Jednak nawet na taki stan rzeczy jest rozwiązanie. Inwestorzy wręcz szukają ciekawych koncepcji, a także innowacyjnych projektów, które mogą przynieść korzyści. Większość wcześniejszych publikacji z naszej strony opierała się właśnie na tych założeniach – jest ciekawy pomysł, to zawsze znajdzie się kapitał inwestycyjny, który pozwoli wprowadzić go w życie. W tym wypadku również jest nie inaczej. Czego potrzebuje obecnie branża HoReCa? Alternatywnych źródeł dochodu, które nie są związane z ściśle hotelarstwem, restauracjami, a także cateringiem. O co chodzi? 

Resta – tokenizacja branży HoReCa

Wartość rynku gastronomicznego w Polsce w roku 2019 szacowana była na około 36,5 mld PLN. Co prawda lockdown związany z Covid-19 w dużym stopniu wpłynął na sytuację finansową rodzimych firm, ale i tak eksperci nie przewidują spadków tej wartości. Tak samo rynek dostaw w tym samym czasie szacowany był na kwotę 1,3 mld PLN, a jego wartość w 2020 roku znacznie wzrosła. Z perspektywy biznesowej nadal okazuje się, że jest to doskonały rynek. Jeśli dodamy do tego zupełnie nowe perspektywy, jak rozbudowę poszczególnych lokali, dodanie do oferty obiektu np. usług związanych ze SPA, a także zdrowiem. W jaki sposób robi to Resta? Odpowiedź jest prosta – pozyskuje kapitał poprzez tokenizację! Dowiedz się więcej także na stronie projektu Resta.cc. Sprawdź!

Czym jest projekt Resta?

Obecnie do projektu należą trzy restauracje “Chata Staropolska”, “Karczma Staropolska” i “Staropolskie Smaki” wchodzące w skład sieci “Restauracje Staropolskie”. Poszczególne lokale mają oddzielne logo i nazwę, ale design i marketing dla wszystkich z nich jest wspólny. Wszystkie z nich funkcjonują, a więc każdy z inwestorów może przyjechać i zwiedzić wszystkie lokalizacje. Więcej szczegółów dowiesz się zresztą bezpośrednio z Whitepaper projektu.

 

Resta ma na celu rozwój sieci, pozyskiwanie zupełnie nowej grupy klientów w kraju i za granicą, a także poszerzenie zakresu usług. Projekt zakłada m.in. wybudowanie popularnej komory normobarycznej, która jest tematem numer jeden wśród sportowców, pacjentów, a także szerokiego spektrum osób, które po prostu chcą zadbać o zdrowie. Ponadto komora umożliwia także zmniejszenie oznak starzenia się, przez co jest polecana w branży kosmetologicznej. Dzięki temu wszystkiemu kolejne etapy inwestycyjne ułatwią przetrwanie w dobie kryzysu, a także ułatwią ugruntowanie pozycji na rynku w czasie w wychodzenia z okresu pandemii i powracających lockdownów. 

W jaki sposób tokenizacja wspiera rozwój biznesu?

Z prostej przyczyny, która wielokrotnie opisywana była w poprzednich artykułach. ICO to nowoczesna metoda crowdfundingu. Pozwala ona uzyskiwać kapitał ambitnym projektom, które nie są atrakcyjne dla instytucji bankowych, a także nie mogą zdobyć dofinansowania ze strony rządowej bądź UE. W praktyce tokenizacja generuje bardzo duże bonusy zarówno po stronie inwestora, jak i pozwala uzyskać kapitał na rozwój marki. Co otrzymuje w przypadku Resty każda osoba stająca się partnerem? Przede wszystkim jest to możliwość korzystania z usług na zasadzie pierwszeństwa. Każda osoba posiadająca token otrzymuje dostęp do szeregu zniżek na terenie obiektu. Nie trzeba w tym celu wydawać tokenów, które w następnych etapach będą także środkiem płatniczym. Wystarczy tylko i wyłącznie ulokować kapitał w projekcie. Ponadto istotną kwestią jest to, że inwestycja jest w 100% bezpieczna. Jeśli zbierane fundusze nie osiągną pierwszego progu wymaganego do rozpoczęcia realizacji, wracają one z powrotem do inwestorów.