Potencjał branży w przeciągu ostatnich lat objawił się zainteresowaniem wielu inwestorów. W ostatnim czasie w umysłach przedsiębiorców instytucjonalnych, a także działaczy giełdowych wyklarowało się przekonanie, że brak bitcoina lub ETH w portfelu to poważny błąd. Dlaczego? W drugiej połowie 2020 sektor doczekał się znacznego wzrostu zainteresowania kryptowalutami, co w dużej mierze spowodowało zdecydowane zwiększenie się wartości BTC. Z kolei wraz tym obecnie i Ether, a także szereg poszczególnych altcoinów ma szansę zdominować rynek. Szacuje się nawet, że wspomniane obszary to prawdopodobnie najlepsza inwestycja w 2021 roku. Ponadto w Polsce od marca przewidywane jest wprowadzenie w życie Prostej Spółki Akcyjnej (PSA), która zdecydowanie poprawi sytuację wielu młodych projektów, które ruszą na podbój serc inwestorów poprzez crowdfunding ICO i nie tylko. W jaki sposób nastawić się inwestycyjnie na rok 2021? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule!

Najpierw trochę o ETH

Od lat Ethereum stanowi kompatybilną podwalinę pod wiele startupów, które decydują się na stworzenie własnego tokena. Jednak tym razem nie skupimy się na mniejszych przedsiębiorcach, a ETH samym w sobie, które wzrosło od marca ubiegłego roku zyskało na wartości o ponad 1200%. Czy to dużo? Zdecydowanie tak, gdyż bitcoin od tego samego momentu zyskał 700%. Pandemia koronawirusa zwróciła oczy większości firm w stronę e-commerce, a także cyfryzacji. Według analityków to właśnie ETH ma potencjał na bardzo duże wzrosty. Nawet sceptycy obecnie są zgodni, że dane wyglądają o wiele bardziej obiecująco niż w przypadku BTC. Dlatego nasz artykuł ze scenariuszem sprzed roku na temat możliwej dominacji altcoinów jest coraz bliższy prawdy. Jednak ten rok może okazać się w tym temacie rozstrzygający.

Co w głównej mierze prowadzi do wzrostu zainteresowania ETH i altcoinami?

Poza czynnikami typowo cenowymi jest to po prostu aspekt praktyczny, gdyż ETH oraz powstające na jego bazie tokeny wspierają rozwój nowoczesnych technologii, a także służą za środki do zbierania kapitału dla firm. Obecnie Ethereum to jedna z najlepszych platform do kreowania zupełnie nowych projektów opartych o blockchain. Rozwiązanie jest idealne z perspektywy tworzenia zdecentralizowanych systemów. Przykładem będzie bardzo popularne w ostatnim czasie zagadnienie blockchainu i OZE bądź nawet zastosowania technologii w przypadku niektórych sektorów rządowych. Nawet pomimo konkurencji w tym obszarze ETH dalej trzyma się w czołówce zaraz przed równie ambitnymi projektami, jak Tron, Cosmos czy też Cardano. Bardzo korzystne okazują się z tej perspektywy także wolumeny transakcji Ethereum. Objętość i wartość wszystkich transakcji na blockchainie marki to blisko bilion. 

 

Dlaczego kryptowaluty mogą okazać się decydujące w tym roku?

​​2021 będzie prawdopodobnie kolejnym kluczowym okresem dla aktyw cyfrowych. Dlaczego? Od kilku lat obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania napędzanego przez kapitał instytucjonalny. Ponadto bardzo ważna jest także akceptacja ze strony wielu krajów w Europie, a w tym m.in. Szwajcarii, czy też Estonii, gdzie prawo zostało dostosowane idealnie pod kątem rozwoju zagranicznych form inwestycji na poziomie krajowym. Przed chwilą wskazywaliśmy na potencjał, jaki niesie ze sobą obecnie ETH. Co jednak z BTC? No cóż, nawet bitcoin posiada pewne asy w rękawie, które mogą wpłynąć na rynek. Jednak działają one równie na korzyść altcoinów. Od marca roku ubiegłego analitycy wskazali na bardzo dużą niepewność makroekonomiczna i luzowanie ilościowe. Natomiast na tej podstawie wysunięto kilka czynników, które będa kształtować rynek krypto właśnie w tym roku. Dlaczego obecnie BTC oraz ETH i altcoiny są szczególnie warte uwagi?

 

  • Mechanizm ograniczonego ryzyka w biznesie opartym na inwestowaniu w aktywa cyfrowe,
  • Ogromna i stabilna integracja w sektorze stablecoinów,
  • Zainteresowanie doradców finansowych rynkiem cyfryzacji,
  • Inicjatywa ze strony państw europejskich i nie tylko, a w tym wdrażanie blockchainów w struktury administracji państwowej,
  • Rozwój wydobycia kryptowalut w Ameryce Północnej,
  • Wzrost sektora czystej energii, 
  • Nowe zmiany regulacyjne na korzyść sektora.

 

Aktualnie jednym z poważniejszych graczy okazuje się Ameryka Północna, która największym udziałowcem w miningu kryptowalut. W kontekście z kolei Polski przełomem może okazać się wspomniana zmiana regulacji, a także utworzenie PSA.