Gdy w 2008 roku Bitcoin pojawił się w Internecie, nikt nie spodziewał się, że dzieło Satoshi Nakamoto rozpocznie kryptowalutowy szał. Nic nie zapowiadało, że o niuansie technologicznym, którym interesowała się tylko garstka geeków i zapaleńców, dowie się cały świat. Obserwując gigantyczny sukces Bitcoina, niewiarygodny zysk osób, które zainwestowały w niego na początku historii, kolejne upadki i wzloty wartości, pojawia się pytanie, czy Bitcoin jest pierwszym i ostatnim sukcesem kryptowalutowym, czy może to dopiero pierwsza z wielu rewolucji? Czy Bitcoin jest i będzie jedynym masowym zastosowaniem technologii blockchain? Na to pytanie, znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Fenomen Bitcoina

Na początku przeanalizujmy, w jaki sposób Bitcoin stał się żyłą złota XXI wieku. Pierwszą transakcją przeprowadzoną w Bitcoinach, była sprzedaż pizzy za 10 000 BTC. Dzisiaj ta suma miałaby wartość 1 711 925 101$. Cała kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi obecnie $316,175,715,587. Nikt łącznie z samym twórcą nawet nie śnił o takim wzroście wartości. Wielu ekonomistów do dzisiaj podważa realną wartość Bitcoina, twierdząc że jest to jedynie bańka spekulacyjna, tykająca bomba. Bo jak to, czym de facto jest Bitcoin, czyli “punkty” w aplikacji, bez gwarancji państwa, miałoby mieć realną wartość? Wiele osób faktycznie dokonuje spekulacji kupuje Bitcoina tylko po to, żeby poczekać na wzrost cen, a później sprzedać z nawiązką. W przypadku tego typu procesów ekonomicznych, naturalny potężny wzrost wartości, a później gwałtowny upadek. Tak też się działo wiele razy w przypadku Bitcoina, cena spadała gwałtownie z dnia na dzień, nawet o 90%. Wielokrotnie po tego typu korektach wieszczono koniec Bitcoina i upadek rynku kryptowalut, jednak za każdym razem wartość rynkowa odradzała się jak feniks z popiołów.

kurs btc 2016 2021

Kurs BTC/USD w okresie 2016 – 2021,
źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/CRYPTOCAP-BTC.D/

Fenomen tego zjawiska da się wyjaśnić tylko w jeden sposób – na rynku Bitcoina, spekulanci stanowią tylko pewną część. Bitcoin stał się walutą prawdziwych transakcji i jest to niezaprzeczalnym faktem. Udało się tego dokonać dzięki spełnieniu potrzeb odbiorców, którzy korzystają z Bitcoina. Pieniądz zapewniający pełną anonimowość uczestników transakcji, brak ingerencji zewnętrzne, odporność na oszustwa stał się produktem, który od zawsze był potrzebny dla wielu grup odbiorców. Umożliwienie bezpiecznych transakcji na szarym i czarnym rynku, poza kontrolą państwa, przyciągnęło grupy przestępcze całego świata, a także obywateli państw autorytarnych i totalitarnych. Ograniczona podaż Bitcoina, zapisana w algorytmie, połączona z nieustannie wzrastającym popytem, poprzez włączanie się kolejnych grup odbiorców sprawia, że jest wartość rośnie stale w znaczeniu długoterminowych, mimo chwilowych wahań i korekt, spowodowanych spekulacją.

Czy możliwe jest powtórzenie sukcesu “cyfrowego złota”?

Wizja powtórzenia sukcesu Bitcoina, bardzo szybko spowodowała powstawanie kolejnych kryptowalut na rynku. Kolejne kryptowaluty wnosiły różne innowacje, takie jak przyspieszenie czasu transakcji, zmniejszenie opłaty transakcyjnej, czy demokratyczna kontrola nad podażą waluty. Zapowiedź nowej rewolucji technologicznej oraz następnych rekordowych zysków, przyciągała jednak tym razem przede wszystkim spekulantów. W czasie wzrostów cen Bitcoina, możemy zauważyć pojawianie się kolejnych kryptowalut na rynku, inwestycje w nie, wzrost cen wartości. W czasie korekty, spadku cen Bitcoina, spadają ceny kryptowalut, w wielu przypadkach nieodwracalnie.

To co właśnie różni Bitcoina, od innych próbując go wyprzedzić projektów, jest fakt, że wśród jego odbiorców nie przeważają spekulanci, że stał się pełnoprawną walutą, niezastąpioną dla pewnego rodzaju transakcji. Niektórym projektom, takim jak Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash, udało się również stać realną walutą transakcyjną i zbudować stałą pozycję na rynku, co przyniosło ich twórcom fortunę, jednak ich wartość rynkowa jest twardo skorelowana z wartością Bitcoina, a dominująca wartość Bitcoina wydaje się być niezagrożona.

Kapitalizacja rynkowa Bitcoina w stosunku do innych kryptowalut w okresie 2016 - 2021,

Kapitalizacja rynkowa Bitcoina w stosunku do innych kryptowalut w okresie 2016 – 2021,
źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/CRYPTOCAP-BTC.D/

Blockchain – nowe możliwości

Co więc musiałoby się stać, żeby powstała kryptowaluta, której wartość nie byłaby uzależniona od wartości Bitcoina? Musiałaby powstać kryptowaluta, której funkcjonalności spełniałyby inne potrzeby rynkowe, niż te, które dobrze spełnia Bitcoin. Kryptowaluty to nie tylko anonimowość transakcji, to również zdecentralizowana baza danych, jak i narzędzie do pozyskania kapitału w krótkim czasie. Rozwój technologii wymiany informacji jest fundamentem i kluczowym aspektem rozwoju technologicznego, dlatego właśnie technologia Blockchain, na której są oparte kryptowaluty, może okazać się przełomem w biznesie, ekonomii, bankowości, technologiach medycznych, grach komputerowych.

Alternatywne kryptowaluty oraz tokeny firmowe mogą przełamać monopol Bitcoina, jeśli staną się rewolucją w przechowywaniu i przesyłaniu informacji w wyżej wymienionych branżach. Rozszerzenie zastosowań technologii Blockchain, może przynieść nowy świt na rynku kryptowalut.

Blockchain na lokalnym podwórku

Kryptowaluty są błędnie interpretowane jako wielkie projekty, mające zostać ogólnoświatową walutą transakcyjną. Coraz szersze rozpowszechnienie technologii blockchain daje możliwość wykorzystania jej potencjału w zasadniczo każdym biznesie. Zdecentralizowana baza danych, przejrzysta emisja wkładu majątkowego, interaktywny piekielnie skuteczny marketing – wszystko to możemy uzyskać dzięki stworzeniu tokenów powiązanych z własnym biznesem. Dzięki inwestycji w przełomową technologię, można wyprzedzić konkurencję na rynku i zrewolucjonizować swoje przedsiębiorstwo. Nadchodzi era blockchain, a odpowiednie korzystanie z firmowych tokenów otwiera niesamowite możliwości.