Elon Musk, to amerykański przedsiębiorca oraz filantrop. Jednocześnie jest założycielem takich firm jak:
– PayPal,
-SpaceX,
-Tesla,
-Neuralink,
-Boring Company.
Biznesmen pochodzi z Afryki Południowej. W chwili obecnej jest dyrektorem generalnym i technicznym w SpaceX, dyrektorem generalnym i głównym architektem w Tesla Inc. Według informacji uzyskanych od Bloomberg oraz Forbes w chwili obecnej jest on najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego majątek wynosi około 189 mld dolarów.
Tesla, to główny producent samochodów elektrycznych z siedzibą w USA. Według informacji złożonych przez Elona Muska – twórcę Tesli, firma zainwestowała łącznie 1,50 miliarda dolarów w bitcoiny (BTC). Według jego założeń Bitcoin będzie walutą akceptowalną przy zakupie pojazdów elektrycznych marki Tesla.
W zgłoszeniu do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd firma poinformowała, że ​​w styczniu 2021 r. „Zaktualizowała politykę inwestycyjną, aby zapewnić większą elastyczność w celu dalszej dywersyfikacji i maksymalizacji zwrotów z środków pieniężnych, które nie są wymagane do utrzymania odpowiedniej płynności operacyjnej. ”

Jak Tesla korzysta z Bitcoina?

Według Tesli mogą od czasu do czasu lub przez dłuższy okres nabywać i przechowywać kryptowaluty. Firma podała, że ​​zakończyła rok 2020 z posiadaną gotówką, bądź jej ekwiwalentach w kwocie 19,38 mld USD.
„Uważamy, że nasze zasoby bitcoinów są wysoce płynne. Jednak aktywa cyfrowe mogą podlegać zmiennym cenom rynkowym, które mogą być niekorzystne w momencie, gdy chcemy lub musimy je zlikwidować” – powiedziała firma.
Jak widać, Elon ma świadomośc wahań rynku kryptowalut, jednak to go nie powstrzymuje przed przechowywaniem kapitału w formie kryptowalut. Ważna w tym momencie jest również księgowość firmy. Producent samochodów powiedział, że podstawa kosztowa aktywów cyfrowych nie zostanie skorygowana w górę o jakiekolwiek późniejsze wzrosty ich cen notowanych na aktywnych giełdach.
„Zyski (jeśli istnieją) nie zostaną zarejestrowane, dopóki nie zostaną zrealizowane przy sprzedaży” – wskazuje Elon.
Za rok 2020 Tesla osiągnęła skonsolidowany zysk w wysokości 862 mln USD przy około 31,5 mld USD przychodów w porównaniu z 24,6 mld USD przychodów i 775 mln USD straty w 2019 roku.

Elon Musk i Wpływ Tesli na cenę Bitcoina

W momencie ogłoszenia powyższych informacji przez Elona Musk BTC osiągnął nowy najwyższy poziom 43 878 USD według danych Coingecko. Rozwój ceny Bitcoina przebiegał następująco:
– wzrost ceny o 15% w ciągu dnia,
-wzrost o 32% w ciągu tygodnia. Kapitalizując całość procentów dochodzimy do wzrostu o 345% w ciągu roku. Pomijając wzrost ceny Bitcoina, doszło również do wzrostu akcji Tesli o około 3%.
Inwestorzy kryptowalutowi widząc istotny wzrost ceny BTC w ciągu kliku godzin od momentu wzrostu BTC o 15% zlikwidowali krótkie pozycję na kwotę 713 mln USD.
Ciekawostką jest fakt, że giełdy kryptowalut, takie jak Kraken, Gemini, Binance i Coinbase, zgłaszały problemy techniczne, gdyż inwestorzy rzucili się na te platformy po wiadomościach Tesli.

Rozwój kryptowalut

W zeszłym tygodniu założyciel Tesli, Elon Musk, powiedział, że BTC jest na skraju uzyskania szerokiej akceptacji przez „konwencjonalnych finansistów”. Podobnego zdania jest Antoni Trenchev – współzałożyciel i partner zarządzający głównego pożyczkodawcy kryptowalut Nexo, który wskazuje, że Tesla i Bitcoin, to archetypy zmienności – nieuchronnie spotykają się ponownie, ponieważ są narzędziami, które powstały z powodu frustracji i odwagi wynikającej z niezadowolenia z aktualnej wizji świata.
W międzyczasie, według Dermota O’Riordana, partnera Eden Block, europejskiej firmy venture capital specjalizującej się w technologii blockchain, kryptowaluty na stałe zostaną wdrożone do systemu inwestycji ogólnoświatowych:
„Teraz wydaje się, że cała Wall Street jest w łóżku z branżą kryptowalut pomimo tego, że wcześniej nie zwracali na nią uwagi.”

Jak widać, nowe technologie zdobywają coraz większą popularność nie tylko wśród młodych ludzi, lecz również poważnych biznesmenów. Warto zaznaczyć, że Bitcoin i Ethereum wydawały się być elementami o nieuniknionym wzroście w momencie, gdy COVID mocno nadwyrężył większość gospodarek światowych i cały system monetarny. W tym momencie powinniśmy również zastanowić się nad tym, co przyniesie przyszłość dla tokenów, pożyczek kryptowalutowych, stablecoinów i innych technologii, które będą niewzruszalne na światowy kryzys finansowy. Być może tokenizacja i kryptowaluty okażą się ratunkiem na trudne czasy?