Każdą branżę czeka cyfryzacja. Proces ten jest nieunikniony i nie da się go ustrzec. Jednak zdecydowanie należy postrzegać to jako zmianę na lepsze. Obecnie wśród ekspertów bardzo popularnym rozwiązaniem jest blockchain. Opinie nie są jednoznaczne, jednak każda nowa technologia zawsze ma swoich przeciwników, jak i zwolenników. Rozwiązanie jest na tyle interesujące, że blockchain otrzymał grant od NASA. Wkrótce możemy spodziewać się samodzielnych statków kosmicznych opartych o smart contracts. W bardziej przyziemnym kontekście tokeny znajdują także zastosowanie w przypadku zwykłej biurokracji. Wiele spraw obecnie załatwia się drogą elektroniczną. W urzędach oraz administracji ogranicza się konieczność wizyty w placówce. Poprzez maila lub dokumentację z podpisem elektronicznym złożyć można roczne zeznania podatkowe, a także wniosek o nowy dowód tożsamości bądź wydanie rejestracji. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb petenta, a także norm prawnych w danym systemie. Fiskus przez lata wiele zyskał dzięki cyfryzacji, a szereg państw śladem Estonii planuje kolejne zmiany, które jeszcze bardziej zoptymalizują obsługę podatników. Urząd skarbowy oparty o blockchain? Sztuczna inteligencja w praktyce? Więcej dowiesz się właśnie w tym artykule!

Jak spisuje się blockchain w administracji?

W zasadzie doskonale. Na rynku międzynarodowym blockchain zyskuje coraz więcej nowych odbiorców i nie bez powodu. Posiada bowiem masę praktycznych zastosowań. Blockchain w OZE to nic nowego, natomiast w sektorze państwowym? Temat jest niezwykle interesujący. Wiele startupów powstaje obecnie z myślą o wykorzystaniu w ramach swojej działalności blockchainu, a także tokenizacji pod kątem crowdfundingu. Jeśli zainteresowani cyfryzacją są bankowcy oraz branża motoryzacyjna i sektor energetyczny, to dlaczego administracja rządowa miałaby mieć coś przeciwko? Potencjał rozwiązań oferowanych przez system w infrastrukturze publicznej przedstawia Estonia. Państwo oparło swoje funkcjonowanie o Public Key Infrastructure w połączeniu z blockchainem. Jak to wygląda w praktyce?

E-stonia blockchain – opinie i zastosowanie

Serwis jest innowacyjną platformą, która oferuje obywatelom szerokie spektrum możliwości. System ułatwia znacznie codzienne życie, a także diametralnie skraca czas konieczny, aby załatwić tradycyjne sprawy urzędowe. E-usługi obejmują serwisy rządowe odpowiadające za: 

  • głosowanie
  • bankowość 
  • infrastrukturę publiczną
  • szkolnictwo
  • podatki 
  • biznes i finanse publiczne.

 

E-stonia ma niesamowity potencjał jako blockchain. Opinie są podzielone, jednak tylko i wyłącznie za granicą z perspektywy specjalistów. W rzeczywistości platforma wspomaga działanie szkolnictwa wyższego, rekrutacji, a także pozwala na wystawianie recept w formie elektronicznej. Obywatele estońscy dzięki serwisowi mają możliwość głosowania online z dowolnego miejsca. Wszystko w pełni transparentnie i bez obaw o manipulację głosami. Rejestry dodatkowo są zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem dzięki technologii blockchain. Każde wykorzystanie baz danych w sposób nieuprawniony w ciągu zaledwie sekundy jest wykrywane i automatycznie neutralizowane. Jeśli system sprawdził się w Estonii, to czy będzie działał także w innych państwach?

Blockchain w urzędzie skarbowym

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest prosta. Założyć możemy jednak, że tak. Zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego państwowe zastosowanie blockchainu przyjmie się w Polsce do 2023 roku. Przewiduje się, że technologia będzie wykorzystywana przede wszystkim w ramach systemu podatkowego. Celem e-PITu oraz e-urzędu skarbowego jest dostarczenie prostszych rozwiązań podatników, a także redukcję obowiązków po stronie fizycznych pracowników. Ułatwieniem dla przykładu ma być JPK_VAT służący rozliczaniu podatku od wartości dodanej. Ponadto system ograniczy typowe błędy przy rozliczeniach z fiskusem. Nowy program będzie działał na podstawie sztucznej inteligencji oraz blockchainu.

Blockchain i opinie z perspektywy podatnika

Petent dzięki nowoczesnej technologii otrzyma możliwość założenia swojego indywidualnego rachunku podatkowego. Uwierzytelniony profil stanie się częścią bezpiecznego i niezwykle transparentnego systemu podatkowego. System zgodnie z założeniami ma być prosty w obsłudze i w pełni przyjazny użytkownikom. Jednak to wyjdzie dopiero w praktyce. Co ciekawe oprócz blockchainu w opinii specjalistów bardzo dużo da również zastosowanie big data i cloud computing. Niestety wprowadzenie systemu przyczyni się także do zmiany przepisów podatkowych. Możemy jednak spodziewać się, że będzie to zmiana na lepsze, w szczególności pod kątem przejrzystości systemu normatywnego. Wedle prognoz proces digitalizacji zajmie co najmniej trzy lata, a nowoczesne rozwiązania będą implementowane stopniowo.