Z dość prostych przyczyn, którymi jest po prostu kapitał. Masz ciekawy pomysł na biznes? Nie masz jednak wystarczających środków, aby go zrealizować? W pierwszej kolejności udamy się do banku, jednak ten nie udziela tak wysokich pożyczek. Drugie będą subwencje oraz programy unijne. Przedsięwzięcie nie wpisuje się w żadne normy prawne. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto zasugerować się ICO (Initial Coin Offering). Wiele startupów,  początkujących marek, a także nawet większych przedsiębiorców korzysta z tej formy, aby pozyskać pieniądze na rozwój. Wszystko opiera się na zbieraniu kapitału w formie podobnej do crowdfundingu. Jeśli nazwy pokroju Mothership bądź Eloplay nie są Ci obce, to więcej dowiesz się na ten temat właśnie w tym artykule!

ICO – metoda prosto z Estonii

Kraj ten od lat znany jest z tego, że wprowadził blockchain do struktur państwowych. Rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że cała administracja opiera się na cyfryzacji. Jest to zdecydowanie krok milowy w przyszłość, a wiele z obecnych państw stara się implementować rozwiązania pokroju e-faktur bądź nawet modernizować sektor bankowy. ICO w Estonii w przeciągu roku od wprowadzenia licencji dla firm działających w branży kryptowalut kraj odnotowało prawie 900 licencji. Estonia to więc jeden z pionierskich członków Unii Europejskiej, który doprowadził do zalegalizowania działań związanych z rynkiem kryptowalut. Obecnie kraj uważany jest za jeden z bardziej zaawansowanych technologicznie mimo, że zaledwie 9 lat temu uznawany był za najbiedniejszy w strefie euro. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Estonia miała na siebie świetny pomysł, a dzięki ICO jest otwarta na startupy, a także zapewnia prosty dostęp do licencji dla firm działających w szerokim spektrum branży kryptowalut. Wszystko za sprawą jasnych przepisów i przejrzystych norm prawnych. Zupełnie jak na blockchainie!

ICO – najprostsze dostępne prowadzenie firmy

Biurokracja w Estonii ograniczona jest do minimum. Kraj jest niewielki i dlatego właśnie nie skupia się wyłącznie na lokalnych interesach. Państwo bazuje na inwestorach z całego świata. W ramach e-rezydencji, praktycznie każdy może założyć firmę w Estonii nie będąc jej obywatelem, ani nie mieszkając na jej terenie. Wystarczy pomyślnie przeprowadzić proces zakładania działalności online. Estonia skupia się na pomocy przedsiębiorcom, dzięki czemu, większość spraw załatwić można zdalnie. Dzięki temu właściciele wielu startupów, a także przedsiębiorcy z zagranicy mają o wiele prostszy dostęp do finansowania na podstawie ICO.   Do tego warto dodać, że w Estonii koszty prowadzenia firmy są naprawdę niewielkie. Dla przykładu, przedsiębiorcy otrzymują dostęp do darmowego łącza wifi praktycznie w całym kraju, a także ponoszą niższe koszty zużycia energii elektrycznej. bardzo dużą zaletą jest też fakt, że założenie ICO jest darmowe i korzystne z perspektywy podatkowej. Zdecydowanie należy uznać, że polityka podatkowa w tym kraju jest jedną z najprzystępniejszych w Europie. Kryptowaluty są zwolnione z VAT, a ICO z VAT, a także podatku dochodowego. 

Kryptowaluty i unikatowość polityki Estońskiej

Prawo krajowe charakteryzuje się bardzo ciekawym spojrzeniem na rynek kryptowalut. W jaki sposób? W przeciwieństwie do Szwajcarii, która jest alternatywą, Estonia zapewnia bardzo prosty sposób rejestracji firmy, a także e-rezydencji. Tą ostatnią otrzymać można praktycznie każdy zakładający działalność. Wiele państw naśladuje obecnie Estonię, jednak niewiele z nich uzyskało taki sam poziom otwartości. Ważne jest jednak, aby uzyskać licencję. Uprawnienie pozwala świadczyć usługi wymiany wirtualnej waluty na pieniądz fiducjarny. Jest to jeden z dwóch typów licencji. Drugi pozwala na usługi obsługiwane wyłącznie przez wirtualny portfel kryptowalut. 

Dlaczego warto przemyśleć ICO?

Ze względu na to, że jeśli mamy do wyboru: znaleźć pieniądze lub porzucić projekt, to lepiej jest zdecydowanie skorzystać z opcji, która pozwala uzyskać kapitał. ICO natomiast jest świetną alternatywą dla ambitnych realizacje, które normalnie nie pozyskałyby inwestorów. Dla przyszłych współudziałowców jest to także znacznie bezpieczniejszy sposób lokowania pieniędzy. ICO posiada bowiem tak jak zbiórka crowdufundingowa progi tzw. cap. W przypadku nieosiągnięcia najniższego, czyli softcapu – środki wracają do każdego, kto zainwestował.