Demokracja w Polsce opiera się na modelu przekazywania władzy w ręce przedstawicieli w drodze głosowania. Wybór jest tu bardzo istotny, gdyż to właśnie on jest podstawą tzw. wyborów pośrednich. To obywatele podejmują decyzję o tym kto w dalszym rozrachunku i w jaki sposób będzie reprezentował państwo w imieniu obywateli. Z reguły cała procedura związana jest z fizycznym wypełnianiem kart do głosowania. Podpisujesz się na liście, zasuwasz za sobą zasłonę i zakreślasz swojego kandydata. Wszystko to wymaga jednak ustanowienia państwowo dnia wolnego od pracy, wyjścia z domu, zorganizowania transportu, a także udania się do odpowiedniego lokalu wyborczego. Czy nie prościej byłoby, gdyby całą procedurę poddać cyfryzacji? Zdecydowanie tak, jednak budzi to spore kontrowersje. Niesamowicie istotne jest, aby głosowanie w tej formie było całkowicie transparentne. Jak zadbać o całkowitą przejrzystość wyborów online? Tego dowiesz się właśnie tutaj!

Cyfryzacja wyborów na podstawie blockchainu

Digitalizacja to proces, który obserwujemy od lat. Tradycyjne banknoty zastępują powoli płatności bezdotykowe, a codzienne rozmowy telefoniczne odchodzą na rzecz wideokonferencji. Cyfryzacja obecnie jest napędzana przez epidemię, która wymusiła niejako na ludziach ograniczenie fizycznego kontaktu na rzeczy technologii teleinformatycznej. Kolejnym krokiem zdecydowanie mogą być wybory przeprowadzane przy pomocy urządzeń z do sieci. Tutaj jednak należy sobie postawić pytanie. Na jakiej zasadzie mają one się odbywać? W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo? 

 

Odpowiedzią może być blockchain. Jak zacząć wykorzystywać go w przestrzeni publicznej? Czy jest to faktycznie możliwe do zrealizowania?  Na przykładzie Estonii możemy potwierdzić, że zdecentralizowana baza danych sprawdza się w tym aspekcie doskonale. Dzięki technologii blockchain poszczególne rekordy przyjmują formę transakcji pomiędzy użytkownikami działającym w ramach jednej sieci, a następnie operacja zapisywana jest w tzw. bloku. Dostęp jest szyfrowany kryptograficznie, dzięki czemu próby zmiany poszczególnych danych lub też przekierowania na inny adres są niemal niemożliwe. Implementacja blockchainu przekłada się więc nie tylko na redukowanie niepotrzebnych procedur, ale i zminimalizuje koszty związane z przeprowadzaniem wyborów oraz zwiększy ich dostępność. Rozwiązanie jest niezwykle wygodne i powoduje, że możemy zaoszczędzić czas, który np. zagospodarujemy o wiele efektywniej.

Co można zyskać poprzez wybory online?

Przede wszystkim bardzo ciekawa jest publiczna weryfikowalność, którą niesie ze sobą wdrożenie blockchainu. W zasadzie każdy może sprawdzić proces głosowania zarejestrowany w łańcuchu bloków, a także i zwrócić uwagę, czy wybory zostały przeprowadzone prawidłowo. Technologia jest bardzo zbieżna w tym aspekcie z ideą zrównoważonego rozwoju. Zapewnia społeczeństwu dostęp do informacji, a tym samym narzędzia, które mogą zostać wykorzystane w rozwiązywaniu problemu. Publiczny charakter blockchainu jest podstawą transparentności, a indywidualna weryfikacja sprawia, że wszyscy wyborcy mogą zyskać pewność, czy ich głos został zapisany. Każdemu przysługuje pełna anonimowość, gdyż głosy są szyfrowane i nie ma możliwości sprawdzenia kto kogo zakreślił. Bardzo dużą zaletą jest także wykluczenie jakichkolwiek pośredników przy głosowaniu. Skraca to znacznie czas niezbędny na przeprowadzenie wyborów, a także wyklucza błędy przy liczeniu głosów. 

Blockchain i jak zacząć na przykładzie Estonii?

Praktycznym przykładem zastosowania blockchainu w strukturach państwowych jest właśnie Estonia. Władze wprowadziły dotąd wiele rozwiązań, które idealnie spisują się w administracji państwowej. Dzięki blockchainowi Estończycy za pośrednictwem serwisu e-Estonia, mogą korzystać z szerokiego spektrum usług w zakresie m.in. głosowania przez i-Voting, opłacania podatków poprzez e-Tax Board,  a także załatwiać sprawy biznesowe na e-Banking. Uczniowie dzięki platformie sprawdzają swoje oceny w systemie e-School, a pacjenci mogą otrzymywać recepty online. Dzięki blockchainowi każdy obywatel może prosto, szybko i bez wychodzenia z domu załatwić sprawy urzędowe. Według danych ponad 95% dowodów osobistych w Estonii jest już cyfrowych, a 20 milionów spraw administracyjnych jest załatwiania elektronicznie. Warto tutaj wskazać, że Estonia liczy nieco ponad 1,2 mln mieszkańców. Cyfryzacja w tym aspekcie to niesamowite oszczędności. W przypadku PKB wartość zredukowano o nawet 2%. Jednak to nie koniec zalet, które płyną bezpośrednio z implementacji. Czemu więc nie wypróbować takiego rozwiązania także w Polsce?