Obecnie w przypadku szerokiego spektrum branż cyfryzacja bardzo mocno ułatwia pracę, a w wielu przypadkach czyni ją w ogóle możliwą do wykonywania. Od czasu lockdownu wiele firm postawiło na tryb zdalny. Dlaczego? Z tego względu, że jest to znacznie bezpieczniejsze i nie wymaga często, wprowadzania szeregu rozwiązań koniecznych z perspektywy bezpieczeństwa. Dotyczy to jednak jedynie takich zawodów, które mogą być wykonywane z wykluczeniem pracy stacjonarnej. Z jednej strony nowoczesne technologie pozwalają nam znacznie uprościć większość czynności, a także zoptymalizować efektywność. Z drugiej jednak w niektórych aspektach potrafią budzić spore kontrowersje. Przykładem w dzisiejszym artykule będzie przesyłanie drogą elektroniczną dokumentów. Wcześniej omawialiśmy kwestie głosowania na bazie blockchain. Jak działa jednak fakturowanie VAT w łańcuchu bloków? Dowiesz się tego właśnie tutaj!

Jak blockchain działa w ramach infrastruktury publicznej? 

W przypadku nowoczesnych technologii pod znakiem zapytania zawsze stoi szeroko pojęte postrzeganie poziomu zabezpieczeń. W szczególności obawy potrafi budzić zastosowanie blockchainu w przypadku bankowości, administracji, a także elektronicznego systemu faktur. Nie mamy bowiem w żadnym aspekcie pewności, że nasze dane lub finanse są obsługiwane w sposób w pełni transparentny, a także bezpieczeństwo. Faktury elektroniczne są bardzo popularne. Upraszczają zdecydowanie kwestie rozliczeń z wykonawcami, a także księgowości. Przesyłanie danych drogą elektroniczną jest szybkie i nie generuje kolejnych kosztów ze strony kuriera bądź poczty. 

 

Obecnie w związku z COVID-19 cała praktyka zyskała na jeszcze większej atrakcyjności. Jak to wygląda z perspektywy prawnej? Ustawodawca określił jasno, że z formy cyfrowej można korzystać tylko, jeśli odbiorca wyraża na to zgodę. Bezpieczeństwo przesyłania faktur w ten sposób budzi jednak pewne wątpliwości. Organy kontroli bardzo często spotykają się z problemem dotyczącym weryfikacji autentyczności poszczególnych dokumentów. Niejednokrotnie zdarza się, że ciężko określić dokładne pochodzenie, czytelność faktury, a także integralność przesyłanych plików. 

Czy blockchain może rozwiązywać problem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Technologia pozwala wykluczyć część problemów, jednak tak jak każdy system ma swoje zalety i wady. Bardzo dużym atutem jest jednak pełna transparentność oraz całkowita decentralizacja. Zapewniają one 100% nienaruszalność danych umieszczonych w systemie. Ponadto informacja zapisana w łańcuchu bloków staje się publiczna, dzięki czemu praktycznie każdy użytkownik blockchainu może zweryfikować jej autentyczność. Oprócz tego każda modyfikacja lub zmiana jest automatycznie odnotowywana, a następnie zapisywana na urządzeniach działających w ramach sieci. W rejestrze rozproszonym każdym może prześledzić cykl życia faktury. Tym samym blockchain sprzyja zapewnieniu integralności danych każdego dokumentu.

Jak działa blockchain z perspektywy samych faktur?

W tym wypadku elektroniczne wersje dokumentów zapisywane są w cyfrowym rejestrze. Każda modyfikacja odnotowywana jest w tym samym momencie, co znacznie ogranicza możliwość ingerencji w treść. Bardzo dużą zaletą oprócz bezpieczeństwa i transparentności jest także podstawowa kwestia użytkowa, jaką jest rozliczanie. Wystarczy wprowadzić plik do systemu, a całość zostanie z automatu przeliczona i zapisana. 

Blockchain, faktury VAT i prawo

Zgodnie z artykułem 106m ust. 3 ustawy o VAT technologia pozwala odnaleźć prawdziwe zastosowanie integralności znajdującej się w treści przepisu. Integralność w myśl ustawy oznacza, że dane zawarte w fakturze są takie jakie powinna zawierać pierwotnie wystawiona faktura. Każda zmiana dzięki odpowiednio zastosowanym procedurom zarządzania dokumentami mogą być także opatrywane tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym, który dodatkowo podniesie wiarygodność każdego pliku zapisywanego w blockchainie. Jak działa jednak taki system pod kątem zabezpieczeń?

Bezpieczeństwo blockchainu w praktyce

Technologia ma na celu podtrzymanie autentyczności każdej faktury, ale także zabezpieczenie tożsamości cyfrowej. System jest odpowiednio zabezpieczony kryptograficznie, dzięki czemu wyklucza pozostawanie w bazie danych tzw. pustych faktur, a także skutecznie redukuje za pomocą odpowiednich odnośników liczbę wyłudzeń VAT. Wprowadzenie danych do blockchainu skraca procedury dotyczące wykazania powstania zobowiązania podatkowego, a także czyni bardziej efektywnym model bazujący na ścieżkach logicznych wykorzystywanych automatycznie dla konkretnych dokumentów. Jeśli w tym aspekcie zoptymalizujemy podstawy, to w dalszym rozrachunku ograniczymy koszty po stronie organów podatkowych, nadzoru i drobnych przedsiębiorców. Z kolei dodatkowe oszczędności to fundusze, które przeznaczyć można na modernizację bądź rozwój.